Skip To Main Content

JES Specials Schedule 2023-2024

Jackson Elementary School
2023-24 Specials Schedule

Monday

 

Computer

Art

Music

Library

PE

Spanish

8:30-9:20
5th Grade
(4th - 2x special)

 
Carruth

 

Chambers

KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
Klemmer
Davis
9:30-10:20
4th Grade
(3rd/5th - 2x special)
Moore
Pittel
Sheafor
9:40-10:30
Scarola
Carruth
 
10:35-11:25
 
Miller
 
Maestas
Sheafor
Domer
12:20-1:10
1st Grade
(K - 2x special)
Fischer
Largey
Aronowitz/
Plan
Plan/
Aronowitz
Gingery
1:15-2:05
Kindergarten
(1st/2nd - 2x special)
Largey
Rutecki
Davis/
Gingery
Gingery/
Davis
Hays
2:10-3:00
2nd Grade
Kool
Carr
Domer
Heator
 
             

Tuesday

 

Computer

Art

Music

Library

PE

Spanish

8:30-9:20
5th Grade
(4th - 2x special)


KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
Klemmer
Carruth
Chambers
Kool
Moore
9:30-10:20
4th Grade
(3rd/5th - 2x special)
Scarola
Moore
9:25-10:15
 
Pittel
Klemmer
 
10:35-11:25
 
Miller
 
Sheafor
Carr
Maestas
12:20-1:10
1st Grade
(K - 2x special)
 
Fischer/
Largey
Aronowitz
Largey/
Fischer
 
1:15-2:05
Kindergarten
(1st/2nd - 2x special)
Davis
Hays/
Rutecki
Gingery
Rutecki/
Hays
Aronowitz
2:10-3:00
2nd Grade
Kool
Carr
Domer
 
Heator
             

Wednesday

 

Computer

Art

Music

Library

PE

Spanish

8:30-9:20
5th Grade
(4th - 2x special)

Klemmer

KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
Pittel
8:35-9:25
Carruth
 
Chambers
9:30-10:20
4th Grade
(3rd/5th - 2x special)
Scarola
 
Moore
Chambers
Pittel
 
10:35-11:25
 
Heator
Miller
 
Maestas
Sheafor
12:20-1:10
1st Grade
(K - 2x special)
Rutecki
Aronowitz/
Largey
Fischer
Largey/
Aronowitz
 
1:15-2:05
Kindergarten
(1st/2nd - 2x special)
Hays
Davis/
Gingery
Rutecki
Gingery/
Davis
Fischer
2:10-3:00
2nd Grade
 
Heator
Kool
Domer
Carr
             

Thursday

 

Computer

Art

Music

Library

PE

Spanish

8:30-9:20
5th Grade
(4th - 2x special)

Carruth
Chambers

KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
Klemmer

KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
 
9:30-10:20
4th Grade
(3rd/5th - 2x special)
 
Moore
Pittel
Scarola
 
10:35-11:25
 
Sheafor
 
Maestas
Miller
12:20-1:10
1st Grade
(K - 2x special)
Aronowitz
Fischer
 
Largey
1:15-2:05
Kindergarten
(1st/2nd - 2x special)
Davis
Gingery
Hays
Rutecki
2:10-3:00
2nd Grade
Carr
Domer
Heator
Kool
             

Friday

 

Computer

Art

Music

Library

PE

Spanish

8:30-9:20
5th Grade
(4th - 2x special)

Chambers
 
Klemmer
Scarola
Carruth

KES

10:30-
11:20 4th/5th

12:40-
1:30
2nd/3rd

1:40-
2:30
K/1st
9:30-10:20
4th Grade
(3rd/5th - 2x special)
Pittel
Maestas
9:40-10:30
Scarola
9:25-10:15
Miller
Moore
 
10:35-11:25
 
Maestas
Sheafor
 
 
Miller
12:20-1:10
1st Grade
(K - 2x special)
 
Aronowitz
Fischer/
Hays
Largey
Hays/
Fischer
1:15-2:05
Kindergarten
(1st/2nd - 2x special)
Gingery
Hays
Plan/
Rutecki
Davis
Rutecki/
Plan
2:10-3:00
2nd Grade
Domer
Heator
Kool
Carr